Wyruszamy w podróż

Gry i zabawy na drogę

W tym miejscu znajdziesz kilka prostych gier i zabaw, które pomogą uniknąć nudy podczas dłuższych podróży pociągiem lub samochodem i sprawią, że każda wyprawa z rodziną stanie się trochę weselsza. Możesz również wysłać do nas własne pomysły na zabawy i podzielić się nimi z innymi rodzicami.

Wyślij własną grę
PDF

Łańcuch słówek

Auto

Pierwszy gracz wymienia frazę składającą się z dwóch wyrazów. A więc na przykład „jazda samochodem“. Kolejny gracz musi podać zestawienie dwóch słów, z których jedno występowało w poprzedniej frazie, np. „jazda na łyżwach“. Następny gracz układa frazę z wyrazem, który nie był jeszcze powtarzany, czyli w tym przypadku np. „łyżwiarz figurowy“. I jak dalej: jazda samochodem – jazda na łyżwach – łyżwiarz figurowy – figury geometryczne – geometria przestrzenna – przestrzeń powietrzna – powietrzne akrobacje…

Za każdą poprawnie utworzoną frazę gracz otrzymuje kulkę nimm2 żujki.

PDF

Kto pierwszy to zobaczy?

Fernglas

Ta zabawa sprawia, że gracze podczas podróży mimowolnie poznają otoczenie, ponieważ gra wymaga bardzo uważnego rozglądania się.

A tak to się robi:
Jeden z graczy zaczyna zabawę ustalając dowolnie wybrany przedmiot lub coś innego, co ma zostać przez graczy zauważone na drodze lub w okolicy, np. rower, krowę, konia lub stację benzynową. Ten, kto pierwszy zauważy poszukiwaną rzecz, przejmuje kolejkę i decyduje, czego od tego momentu mają szukać pozostali gracze.

Wskazówka:
Żeby ułatwić trochę grę, można na początku ustalić, że podawany będzie jedynie poszukiwany kolor, np. należy znaleźć coś niebieskiego lub czerwonego.

PDF

Słówka po drodze

Abc

Jest to gra, w którą mogą grać wszyscy członkowie rodziny. Świetna zabawa podczas dłuższych podróży samochodem.

A tak to się robi:
Gracze rozglądają się podczas podróży na prawo i lewo. Na billboardach, szyldach i znakach poszukują słów, które rozpoczynają się od kolejnych liter alfabetu.

Na początku zabawy każdy musi znaleźć słowo rozpoczynające się od litery A. Kto zauważy takie słowo, szuka następnie słowa na B, później na C, itd. do momentu, aż znajdzie słowa rozpoczynające się od wszystkich liter alfabetu. Wygrywa gracz, który pierwszy odszuka w podczas podróży cały alfabet.

Wskazówka:
Grę można trochę utrudnić ustalając, że litery alfabetu trzeba odnajdywać w odwrotnej kolejności.

Powrót do strony wyboru