Dzieci, dzieci – wyjdźcie na świeże powietrze!

Szaleństwa, wspinaczki, wędrówki po lesie – tak fajnie jest spędzać czas poza domem! Można ćwiczyć sprawność, koordynację i fantazję, a przy tym spędzić czas z najbliższymi. Nie ma na co czekać!

Dzieci, dzieci – wyjdźcie na świeże powietrze!

 

Nieważne, czy to duże miasto czy wieś – możliwości jest mnóstwo. Wyłącz telewizor i komputer, odstaw konsolę i po prostu wyjdź na świeże powietrze. Na placu zabaw za rogiem czeka na Ciebie mnóstwo frajdy.
 

We własnym ogrodzie

Własny ogród to oczywiście idealne miejsce do zabawy. Można tam zrealizować mały, rodzinny projekt, choćby założenie przydomowego warzywnika. Groszek cukrowy, czy rzodkiewki sieje się bardzo szybko, a na efekty nie trzeba długo czekać. Ekologiczne warzywa będą smakowały całej rodzinie.
 

A jeśli nie macie ogrodu?

Ogródek można założyć również na balkonie. Trzeba tylko wcześniej zebrać informacje, jakie rośliny nadają się do uprawy w skrzynkach, wiaderkach i doniczkach.

Polecamy również odkrywanie uroków własnej miejscowości. W najbliższym otoczeniu domu czeka na małych odkrywców moc atrakcji. Niemal wszędzie znajdą się piękne, dobrze wyposażone place zabaw, czy tereny zielone gdzie można swobodnie pokopać piłkę, poszaleć, wypróbować nowe zabawy, a także poznać urok okolicznej przyrody. A więc oczy szeroko otwarte na okolicę!

Warto wziąć ze sobą lupę albo lornetkę. Wszystkie żyjątka, kora, listki wyglądają w powiększeniu niezwykle ciekawie. Te same przedmioty mogą sprawdzić się podczas wycieczki do lasu, gospodarstwa wiejskiego, czy nawet do ZOO. Tam szczególnie przydatna może okazać się lornetka, która pozwoli odkryć niezwykłości zwierzęcego świata. 

Więcej fajnych pomysłów na spędzenie czasu na zewnątrz znajdziesz tutaj:
 

Pyszna zagadka obrazkowa

Masz twórczy talent? Możesz zostać artystą! Każdy gracz tworzy przy pomocy owocowych Śmiejżelków przedmiot, zwierzę lub postać, którą następnie inni gracze muszą odgadnąć, i to możliwie jak najszybciej. Mają na to minutę. Gracz, który jako pierwszy poda prawidłową odpowiedź, otrzymuje punkt – albo może zjeść obrazek. W ten sposób piknik na świeżym powietrzu zyska szybko zupełnie nowy wymiar. 

Mała rada: zanim każdy z artystów zacznie tworzyć swoje dzieło, powinien dać pozostałym małą wskazówkę. W ten sposób odgadywanie będzie nieco łatwiejsze. 

W zależności od liczby uczestników rozgrywki mogą się odbywać indywidualnie lub drużynowo.
 

Wrażliwe stopy

Podczas tej zabawy dziecko musi rozpoznać bosymi stopami różne materiały i przedmioty. Nie są do tego potrzebne żadne specjalne rekwizyty, można wykorzystać po prostu wszystko to, co mamy w domu, a co da się rozpoznać dotykiem. 

Jak się bawimy? 

1. Budujemy mały tor przeszkód do pokonania boso – można użyć wszystkiego, co jest dostępne w domu lub łatwe do zdobycia, np. wełniany koc, worek foliowy czy folię aluminiową. Uczestnicy zabawy nie mogą zobaczyć toru przed startem.

2. Zasłaniamy dziecku oczy szalikiem lub chustą i doprowadzamy je za rękę na miejsce startu. 

3. Dziecko przechodzi przez tor przeszkód bosymi stopami i opowiada na bieżąco, co wyczuwa. 

4. Na mecie zdejmujemy zasłonę z oczu dziecka i sprawdzamy wspólnie czy prawidłowo rozpoznało wszystkie materiały i przedmioty na swojej drodze.
 

Domowe kręgle

Do tej gry potrzebujemy 9 pustych butelek plastikowych i piłki. 

Jak się bawimy? 

Napełniamy butelki do połowy wodą i ustawiamy je w trójkącie: pięć z tyłu, trzy przed nimi, jedna z przodu. I zaczynamy: profesjonalni kręglarze, uważajcie! Kto może jako pierwszy krzyknąć: „Wszystkie dziewięć!”? 

Rada: zabawa jest jeszcze ciekawsza, kiedy odległość do butelek z wodą jest zwiększana co chwilę o kilka kroków. 

Nieważne, czy wizyta w ZOO, kreatywne popołudnie z zabawami w parku czy wspólna wyprawa przez las – wszystko to stanowi znacznie bardziej aktywną formę spędzania wolnego czasu niż siedzenie w domu. I to przy niemal każdej pogodzie. A więc ruszmy się!