20 Lipiec 2021

Długie podróże samochodem bez stresu?

Na zasłużone wakacje, na weekend do babci i dziadka – dzieci dzieli od upragnionego celu często długa podróż samochodem, która przy odrobinie przygotowania może być naprawdę ekscytująca.

Długie podróże samochodem bez stresu?

Często w samochodzie dzieje się to, czego można by się spodziewać: „Jestem głodny”, „Chce mi się pić”, „Nudzi mi się”, „Kiedy wreszcie będziemy na miejscu”, „Dlaczego to tak długo trwa” – wszyscy rodzice dobrze to znają. Dzieciom trudno jest usiedzieć w spokoju i marudzą, kierowca jest poddenerwowany, a po godzinie rodzinna sielanka odchodzi w zapomnienie. Ale czy rzeczywiście musi tak być? Naszym zdaniem nie musi, jeżeli jest się odpowiednio przygotowanym do wycieczki. Kilka łatwych trików pomoże uniknąć kwaśnych min podczas długiej podróży, spędzić ją bez stresu i dobrze się bawić. Zebraliśmy kilka praktycznych rad, uwzględniających potrzeby dzieci.
 

Gry w walce z nudą

Łańcuch słówek 

Pierwszy gracz wypowiada zwrot składający się z dwóch słów. A więc na przykład „podróż samochodem”. Następny gracz musi znaleźć zwrot, który rozpoczyna się od słowa „samochód” i dodać do niego nowe słowo, np. „samochód ciężarowy”. Teraz słowo „ciężarowy” musi stworzyć z innym słowem kolejny zwrot. Mogłoby to wyglądać tak: podróż samochodem – samochód ciężarowy – ciężarowy transport – transport towarów itd.

Kto zobaczy pierwszy?

Gracz rozpoczynający wymienia przedmiot (lub coś innego), który trzeba dostrzec podczas jazdy na ulicy lub w okolicy. Może to być np. rower, krowa, na autostradach również określona marka samochodu lub stacja benzynowa. Osoba, która dostrzeże to jako pierwsza, wyznacza kolejną rzecz, której mają szukać inni. Aby gra była trochę prostsza, można na początku podawać tylko kolor, np. trzeba znaleźć coś niebieskiego lub czerwonego.

Alfabet po drodze

Gracze rozglądają się podczas jazdy w prawo i w lewo. Szukają na tablicach, reklamach i rejestracjach słowa, które stworzą alfabet. Najpierw każdy musi znaleźć słowo zaczynające się na literę „A”. Osoba, która je dostrzeże, szuka następnie słowa z „B”, dalej słowa z „C” itd., aż znajdzie wszystkie litery. Wygrywa gracz, który jako pierwszy dostrzeże cały alfabet. 

Rada: może być nieco ciekawiej, jeżeli będziecie szukać alfabetu od tyłu.
 

Posłuchaj, kto to czyta

Słuchowiska i audiobooki to zawsze dobre zajęcie. To nie tajemnica, ale często o tym zapominamy. Może warto je wypróbować podczas najbliższej dłuższej podróży na urlop? Takie klasyki jak „Harry Potter”, „Księga Dżungli” czy seria przygód Pippi dla młodszych dzieci - sprawią przyjemność wszystkim uczestnikom podróży. A później będzie o czym rozmawiać, kiedy cała rodzina będzie wspólnie przeżywać fascynujące przygody.

Poza zgadywankami, audiobookami, edukacyjnymi aplikacjami, czy grami w karty w wersji kieszonkowej – równie ważne są regularne przerwy. Co godzinę lub dwie trzeba zaczerpnąć świeżego powietrza, zjeść coś smacznego, czy poszaleć na placu zabaw, co zaspokoi potrzebę ruszania się latorośli i poprawi samopoczucie kierowcy. Może po drodze znajduje się jakieś warte odwiedzenia miejsce, jezioro lub zoo, które można by wspólnie obejrzeć? Uatrakcyjni to zapewne podróż i pozwoli zacząć udany urlop. 

A więc: szerokiej drogi!